👤

Ile cukru należy dosypać do 2 kg roztworu cukru o stężeniu 12 % aby orzymać 20% roztwór cukru.

Odpowiedź :

Cukier, który był na początku w roztworze:

[tex]12\% \times 2kg = 0.12 \times 2kg = 0.24kg[/tex]

x - cukier jaki trzeba dosypać

[tex]20\% \times (x + 2) = 0.24 + x \\ 0.2(x + 2) = 0.24 + x \\ 0.2x + 0.4 = 0.24 + x \\ 0.2x - x = 0.24 - 0.4 \\ - 0.8x = - 0.16 | \div ( - 0.8) \\ x = 0.2kg[/tex]

Odp. Musimy dosypać 0,2kg cukru.

Go Studier: Inne Pytanie