👤

Ciało o masie 25 kg jest podnoszone na wysokośc 10 m. Oblicz prace wykonaną przez siłę F o kierunku pionowym, gdy ruch jest jednostajny.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wykonana praca ma wartość 2 500 J (2,5 kJ).

Wyjaśnienie:

[tex]Dane:\\m = 25 \ kg\\h = 10 \ m\\g = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\W = ?[/tex]

Rozwiązanie

Praca jest równa iloczynowi wartości siły iwartości wektora przesunięcia (przemieszczenia), jeśli kierunki i zwroty tych wektorów są zgodne.

Jednostką pracy w układzie SI jest dżul (1 J).

[tex]W =F\cdot h\\\\F = m\cdot g, \ zatem\\\\W = mgh\\\\Podstawiamy \ dane \ liczbowe:\\\\W = 25 \ kg\cdot10\frac{N}{kg}\cdot10 \ m\\\\\boxed{W = 2 \ 500 \ J = 2,5 \ kJ}\\\\(1 \ kJ = 1000 \ J)[/tex]

Go Studier: Inne Pytanie