Odpowiedź :
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
- ponieważ 40% kosztów wycieczki trzeba było zapłacić w koronach czeskich
- a kurs korony spadł z 16 gr do 14 gr wycieczka była tańsza niż planowano
- o ile procent zmniejszył się jej koszt?
to oznaczymy: x - 100% kosztów wycieczki przed spadkiem kursu to:
przed spadkiem kursu należało zapłacić x gr,
koszt wycieczki obniżył się o (x•40/100)•16 gr - (x•40/100)•14 gr =
= x[(40/100)•16 - (40/100)•14] = x[6,4 - 5,6] = 0,8x
to po spadku kursu wycieczka kosztowała x - 0,8 x = 0,2x to
koszt wycieczki zmniejszył się o (0,2x/x)•100% = 20%