Obliczyć stężenie roztworu H2SO4 w którym pOH = 10.1

Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
pOH = 10,1 Cm=?
Rozwiązanie:
pH + pOH = 14
pH = 14 - 10,1 = 3,9
[H⁺] = 10^⁻pH
[H⁺] = 10⁻³'⁹
[H⁺] = 0,000126 = 1,26*10⁻⁴mol/dm³
H₂SO₄ → 2H⁺ + SO₄²⁻
Cm = [H⁺]/2
Cm = 1,26*10⁻⁴/2
Cm = 0,000063mol/dm³ = 6,3*10⁻⁵mol/dm³