Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
zad.1.
Dane:
[tex]v_o=0[/tex] → prędkość początkowa
[tex]a=2\frac{m}{s^2}[/tex]
[tex]t=10s[/tex]
szukane: v
Korzystamy z wzoru na prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym:
[tex]v=v_0+at\to v_o=0[/tex]
[tex]v=at[/tex]
[tex]v=2\frac{m}{s^2}*10s=20\frac{m}{s}[/tex]
zamieniamy prędkość na km/h
[tex]20\frac{m}{s}=20*\frac{\frac{1}{1000}km }{\frac{1}{3600s} }=[\frac{20}{1000} *\frac{3600}{1}]\frac{km}{h}=72\frac{km}{h}[/tex]
zad.2.
Dane:
[tex]v=54\frac{km}{h}=54*\frac{1000m}{3600s}=15\frac{m}{s}[/tex]
[tex]a=5\frac{m}{s^2}[/tex]
[tex]v_o=0[/tex]
szukane: t
Korzystamy z wzoru na przyspieszenie:
[tex]a=\frac{v-v_0}{t}\to v_o=0[/tex]
[tex]a=\frac{v}{t}/*t[/tex]
[tex]a*t=v/:a[/tex]
[tex]t=\frac{v}{a}[/tex]
[tex]t=\frac{15\frac{m}{s} }{5\frac{m}{s^2} }=3m[/tex]