Odpowiedź :
Piszemy równanie reakcji:
- 4 Fe + 3 O2→ 2 Fe2O3
Liczymy masę cząsteczkową Fe2O3 oraz odczytujemy masę atomową żelaza:
- mFe2O3= 2*56 u + 3*16 u= 160 u
- mFe= 56 u
Tworzymy proporcję:
a) na podstawie równania reakcji:
- 4*56 g Fe ------- 2*160 g Fe2O3
b) na podstawie danych z zadania:
- x g Fe ------- 60 g Fe2O3
4*56 g Fe ------ 2*160 g Fe2O3
x g Fe ------- 60 g Fe2O3
x= 42 g Fe
Odpowiedź: Potrzeba 42 g żelaza.