👤

Przygotowano 600g roztworu azotanu(V)potasu w temp.80C. Następnie ochłodzono go do temp. 20C. Oblicz masę wykrystalizowanej soli.

Odpowiedź :

R w 80 stopniach C: 173 g/100 g H2O

R w 20 stopniach C: 35 g/100 g H2O

173 g KNO3---273 g roztworu

xg KNO3---600 g roztworu

x=380,22 g

35g---135 g roztworu

xg---600 g roztworu

x=155,56 g

380,22 g-155,56 g=224,66 g wykrystalizowało