👤

16. W unie jest 75 losów, w tym 25 wygrywających, 15 przegrywających, a pozostałe losy upowazniają do wy-
ciągnięcia jeszcze jednego losu. Po wyciągnięciu los nie jest zwracany do urny.
a) Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania losu wygrywającego przez pierwszą osobę.
b) Malgosia byla pierwszą osobą, która brala udział w loterii i wyciągnęła los uprawniający do ponowne-
go losowania. Oblicz prawdopodobieństwo wyciągnięcia losu wygrywającego przy powtórnym losowaniu
przez Malgosię. Zapisz obliczenia.


Odpowiedź :

a) Ω = 75 bo tyle jest wszystkich
A= 25 bo jest tyle wygrywających
P= A/Ω= 25/75 = 1/3
b) Ω= 74 bo już raz losowano a nie zwraca się losów
A= 39 bo tyle już zostało losów upoważniających do wyciągnięcia jeszcze jednego losu
P=A/Ω= 39/74