Odpowiedź:
Drogę całkowitą jaką przebyło ciało możemy obliczyć jako pole powierzchni ograniczonej wykresem. Pole to jest sumą pól dwóch trójkątów i prostokąta
Oblczmy
trójkąt I
podstawa - a = 30 min = 0,5 h
wysokość - h = 60 km/h
P= s = a*h/2
s = 0,5 h*60 km/h/2
s = 15 km
Pole prostokąta
a = 60 min - 30 min = 30 min = 0,5 h
b = 60 km/h
P = s = a*b
s = 0,5 h * 60 km/h
s = 30 km
Trójkąt II
a = 70 min - 60 min = 10 min = 1/6 h
h = 60 km/h
P = s = a*h/2
s = 1/6 h * 60 km/h/2
s = 10 km/2
s = 5 km
Cała droga
s = 15 km + 30 km + 5 km = 50 km
Odp. Droga wynosi 50 km