Odpowiedź :
Zadanie 1
mH2S=2*1u+32u=34 u
Stosunek atomowy:
H:S=2:1
Stosunek masowy:
mH:mS=2:32=1:16
mHF=1u+19u=20 u
Stosunek atomowy:
H:F=1:1
Stosunek masowy:
mH:mF=1:19
mCO2=12u+2*16u=44 u
Stosunek atomowy:
C:O=1:2
Stosunek masowy:
mC:mO=12:32=3:8
mCH4=12u+4*1u=16 u
Stosunek atomowy:
C:H=1:4
Stosunek masowy:
mC:mH=12:4=3:1
Zadanie 2
mH2SO4=2*1u+32u+4*16u=98 u
2u---x%
98u---100%
x=2,04%H
32u---x%
98u---100%
x=32,65%S
100%-(2,04%+32,65%)=%O
%O=65,31%
mH2O=2*1u+16u=18 u
2u---x%
18u---100%
x=11,11%H
100%-11,11%=%O
%O=88,89%