👤

Samochód o masie 1000 kg poruszający się z szybkością 72km/h gwałtownie zahamował przed przeszkodą. Oblicz ciepło oddane do otoczenia

Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]Q=200kJ[/tex]

Wyjaśnienie:

[tex]m=1000kg[/tex]

[tex]v=72\frac{km}{h}=72*\frac{1000m}{3600s}=20\frac{m}{s}[/tex]

[tex]szukane:Q[/tex]

Energia kinetyczna samochodu = pracy =  ilości ciepła wytworzonemu przez siły tarcia podczas hamowania

[tex]E_k=Q[/tex]

[tex]E_k=\frac{mv^2}{2}[/tex]

[tex]E_k=\frac{1000kg*(20\frac{m}{s})^2 }{2}=\frac{400000J}{2}=200000J=200kJ[/tex]

[tex]Q=200kJ[/tex]