👤

11. W reakcji zobojętniania otrzymano daną sól. W reakcji zużyto 46g kwasu. Oblicz ile gramów tej soli otrzymano.
12. Oblicz stężenie procentowe danej soli, jeżeli X g (X - oznacza liczbę gramów soli z zadania 11) tej soli rozpuszczono w 50g wody.
SÓL-WĘGLAN POTASU


Odpowiedź :

Odpowiedź

11.

               64g              138g

2 KOH +H2CO3 --> K2CO3 +H2O

                 46g               x

          64g -----------138g

          46g  ---------- x

                    x=99,2g K2CO3

Odp: otrzymano 99,2g soli K2CO3

12.

WZÓR: C%=ms/mr *100%

ms=99,2g

m wody= 50g

mr=ms+ mwody=99,2g +250g=149,2g

podstawiamy;

C%= 99,2g/149,2g *100%

C% = 66,49%

odp: C% tej soli=66,48%

Go Studier: Inne Pytanie