👤

Magda i Kuba wpłacili swoje oszczędności o łącznej wartości 117300 zł do dwóch banków. Magda ulokowała swoje oszczędności w banku, w którym oprocentowanie roczne wynosiło 3%, zaś Kuba w banku, który proponował oprocentowanie roczne w wysokości 2,5%. Po roku z lokat otrzymano łącznie 120495 zł. Ile złotych ulokowało w banku każde z nich?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - kwota wpłacona przez Magdę

y - kwota wpłacona przez Kubę

Układ równań

x + y = 117300 zł | * (- 1,025)

1,03x + 1,025y = 120495 zł

- 1,025x - 1,025y = - 120232,5 zł

1,03x + 1,025y = 120495 zł

dodajemy równania

- 1,025x + 1,03x - 1,025y + 1,025y = - 120232,5 zł + 120495 zł

0,005x = 262,5 zł

x = 262,5 zł : 0,005 = 52500 zł

x + y = 117300 zł

52500 zł + y = 117300 zł

y = 117300 zł - 52500 zł = 64800 zł

Odp: Magda wpłaciła do banku 52500 zł , a Kuba 64800