👤

siła 10N działająca na sprężynę powoduje jej rozciągnięcie o 4cm. Jaka siła powoduje rozciągnięcie tej samej sprężyny o 1cm?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

F - siła (N)

k - stała sprężystości(N/m)

x - rozciągnięcie (m)

F = k*x

k = F/x

k = 10N/ 0,04 m

k = 250 N/m

podstawiamy do wzoru otrzymane k oraz rozciągnięcie

F = 250N/m * 0,01 m

F = 2,5N

Siła powodująca rozciągnięcie o 1 cm wynosi 2,5 N

Wyjaśnienie: