Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. H2SO4 kwas siarkowy(Vl)
mH= 2×1u= 2u
mS= 32u
mO= 4×16u= 64u
mH2SO4= 2u+ 32u+ 64u= 98u
skład % wodoru
mH= 2u
mH2SO4= 98u
98u --------- 100%
2u ---------- x% H
x% H= 2u× 100%/: 98u
x%H= 2,04%
skład % siarki
mS= 32u
mH2SO4= 98u
98u --------- 100%
32u ---------- x% S
x% S= 32u× 100%/: 98u
x% S= 32,65%
skład % tlenu
x% O= 100%- 32,65% - 2,04%
x% O= 65,31%
2. CaCl2 chlorek wapnia
mCa= 40u
mCl= 2× 35,5u= 71u
mCaCl2= 40u+ 71u= 111u
skład % wapnia
mCa=40u
mCaCl2=111u
111u ------- 100%
40u ------- x% Ca
x% Ca= 40u× 100%/: 111u
x% Ca= 36,03%
skład % chloru
x% Cl= 100%- 36,03%
x% Ca= 63,97%
3. K2CO3 węglan potasu
mK= 2×39u= 78u
mC= 12u
mO= 3×16u= 48u
mK2CO3= 78u+ 12u+ 48u= 138u
skład % potasu
mK= 78u
mK2CO3= 138u
138u ------- 100%
78u -------- x% K
x% K= 78u× 100%/: 138u
x% K= 56,52%
skład % węgla
mC= 12u
mK2CO3= 138u
138u ------- 100%
12u -------- x% C
x% C= 12u× 100%/: 138u
x% C= 8,69%
skład % tlenu
x% O= 100% - 8,69% - 56,52%
x% O= 36,59%
4. FeBr2 bromek żelaza(ll)
m Fe=56u
mBr= 2× 80u= 160u
mFeBr2= 56u+ 160u= 216u
skład % żelaza
mFe=56u
mFeBr2= 216u
216u -------- 100%
56u --------- x% Fe
x% Fe= 56u× 100%/: 216u
x% Fe= 25,92%
skład % bromu
x% Br= 100%- 25,92%
x% Br= 74,08%
5. Ag2SO3 siarczan(lV) srebra(l)
mAg= 2× 108u= 216u
mS= 32u
mO= 3×16u= 48u
mAg2SO3= 216u+ 32u+ 48u= 296u
skład % srebra
mAg= 216u
mAgSO3= 296u
296u --------- 100%
216u --------- x% Ag
x% Ag= 216u× 100%/: 296u
x% Ag= 72,97%
skład % siarki
mS= 32u
mAgSO3= 296u
296u --------- 100%
32u --------- x% S
x% S= 32u× 100%/: 296u
x% S= 10,81%
skład % tlenu
x% O= 100%- 10,81% - 72,97%
x% O= 16,22%
Wyjaśnienie: