👤

oblicz masy cząsteczkowe następujących związków oraz oblicz zawartość procentowe pierwiastków - H2 SO4 , CaCl2 , K2 CO3 , FeBr2 , Ag2 SO3

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. H2SO4 kwas siarkowy(Vl)

mH= 2×1u= 2u

mS= 32u

mO= 4×16u= 64u

mH2SO4= 2u+ 32u+ 64u= 98u

skład % wodoru

mH= 2u

mH2SO4= 98u

98u --------- 100%

2u ---------- x% H

x% H= 2u× 100%/: 98u

x%H= 2,04%

skład % siarki

mS= 32u

mH2SO4= 98u

98u --------- 100%

32u ---------- x% S

x% S= 32u× 100%/: 98u

x% S= 32,65%

skład % tlenu

x% O= 100%- 32,65% - 2,04%

x% O= 65,31%

2. CaCl2 chlorek wapnia

mCa= 40u

mCl= 2× 35,5u= 71u

mCaCl2= 40u+ 71u= 111u

skład % wapnia

mCa=40u

mCaCl2=111u

111u ------- 100%

40u ------- x% Ca

x% Ca= 40u× 100%/: 111u

x% Ca= 36,03%

skład % chloru

x% Cl= 100%- 36,03%

x% Ca= 63,97%

3. K2CO3 węglan potasu

mK= 2×39u= 78u

mC= 12u

mO= 3×16u= 48u

mK2CO3= 78u+ 12u+ 48u= 138u

skład % potasu

mK= 78u

mK2CO3= 138u

138u ------- 100%

78u -------- x% K

x% K= 78u× 100%/: 138u

x% K= 56,52%

skład % węgla

mC= 12u

mK2CO3= 138u

138u ------- 100%

12u -------- x% C

x% C= 12u× 100%/: 138u

x% C= 8,69%

skład % tlenu

x% O= 100% - 8,69% - 56,52%

x% O= 36,59%

4. FeBr2 bromek żelaza(ll)

m Fe=56u

mBr= 2× 80u= 160u

mFeBr2= 56u+ 160u= 216u

skład % żelaza

mFe=56u

mFeBr2= 216u

216u -------- 100%

56u --------- x% Fe

x% Fe= 56u× 100%/: 216u

x% Fe= 25,92%

skład % bromu

x% Br= 100%- 25,92%

x% Br= 74,08%

5. Ag2SO3 siarczan(lV) srebra(l)

mAg= 2× 108u= 216u

mS= 32u

mO= 3×16u= 48u

mAg2SO3= 216u+ 32u+ 48u= 296u

skład % srebra

mAg= 216u

mAgSO3= 296u

296u --------- 100%

216u --------- x% Ag

x% Ag= 216u× 100%/: 296u

x% Ag= 72,97%

skład % siarki

mS= 32u

mAgSO3= 296u

296u --------- 100%

32u --------- x% S

x% S= 32u× 100%/: 296u

x% S= 10,81%

skład % tlenu

x% O= 100%- 10,81% - 72,97%

x% O= 16,22%

Wyjaśnienie: