👤

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania 1, 2, 3 z góry dziękuję


Zadanie 1

Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 425g NaCl w 1,5 kg wody

Zadanie 2

Ile soli znajduje się w 0,5 kg 2% roztworu.

Zadanie 3

Ile gramów cukru potrzeba do sporządzenia 0,1 dm3 roztworu o stężeniu 2mol/dm3


Odpowiedź :

Odpowiedź: 1.  22,1%     2.  10g soli            3. ms=54g

1,

ms=425g

mr= 425g +1500g= 1925g

wzór: C% =ms/mr *100%

C%= 425g/ 1925*100%

C% =22,1%

2.

  2g---100g

   x --- 500g

    x= 10g soli

3.

M  cukru C6H22O11 =270g/mol

Cm=n/Vr         Cm=ms/M *Vr            ms=Cm*M*Vr

ms=  2mol/dm3 *270g/mol *0,1dm3

ms= 54g