👤

Proszę pomóżcie DAJE NAJ!!!
We wzorze na pole trapezu P=a+b/2 *h przez a,b oznaczono długość podstaw, a przez h - wysokość trapezu.

a)Oblicz wysokość trapezu o polu 126cm2 i podstawach długości 7 cm i 11 cm.

b)W trapezie o polu 192 cm2 wysokość jest równa 16cm, a jedna z podstaw ma długość 9cm. Czy druga podstawa jest dłuższa czy krótsza od danej? O ile centymetrów?​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a)

126= 1/2*( 7+11)*h

126=1/2*18*h

h= 126: 9

h= 14cm

b)

192=1/2*16*(9+b)

192=8*(9+b)           /:8

9+b=24

b=24-9

b= 15 cm  = dłuzsza podstawa

jest ona dłuzsza od drugiej podstawy o : 15-9= o 6 cm

Szczegółowe wyjaśnienie: