👤

12. Mama kupiła szampon do włosów, mydło i krem do rąk. Za te zakupy zapłaciła 21 zł. Szampon kosztował o 9 zł więcej niż mydło, a krem do rąk był cztery razy droższy niż mydło. Ile kosztowała każda z rzeczy zakupionych przez mamę? Ułóż odpowiednie równanie i je rozwiąż.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

x -cena mydła  =2zł

9 + x -cena szamponu  =9 + 2=11zł

4x -cena kremu  =4 * 2=8zł

x + 9 + x + 4x = 21

x + x + 4x = 21 - 9

6x = 12 //: 6

x = 2