👤

Z jaką stałą prędkością poruszał się gepard o masie 44 kg, jeżeli jego energia kinetyczna wynosiła 220 kJ?

Odpowiedź :

Dane:

[tex]m = 44 \ kg[/tex]

[tex]E_k = 220 \ kJ = 220000 \ J[/tex]

Szukane:

[tex]v= \ ?[/tex]

Wzór:

[tex]E_k=\frac{mv^2}{2} \ \ \ \ \ \ \ \ /*2[/tex]

[tex]mv^2= 2E_k \ \ \ \ \ \ \ /:m[/tex]

[tex]v^2=\frac{2E_k}{m} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ / \sqrt{ \ \ }[/tex]

[tex]v = \sqrt{\frac{2E_k}{m} }[/tex]

Rozwiązanie:

[tex]v = \sqrt{\frac{2 \ * \ 220000 \ J}{44 \ kg} } = \sqrt{\frac{440000 \ J}{44 \ kg} } =\sqrt{10000} \frac{m}{s} = 100\frac{m}{s}[/tex]

Odp. Gepard poruszał się z prędkością 100 m/s.