👤

Proszę czytelnie zapisać rozwiązanie, wg wzoru przesłanego wzoru.
Zadanie 1.
Reakcja otrzymywania wodorotlenku sodu z tlenku sodu i wody przebiega według następującego równania ;
Na2O + H2O = 2 NaOH
Oblicz, ile gramów tlenku sodu należy użyć, aby w wyniku tej reakcji otrzymać 120 gramów wodorotlenku sodu.
Wzór chemiczny wodorotlenku sodu - NaOH

Zadanie 2.
Oblicz, ile gramów siarczku magnezu powstanie w wyniku reakcji chemicznej 6 gramów magnezu z siarką.

Zadanie 3.
Oblicz, ile gramów siarki należy użyć do reakcji z tlenem, aby otrzymać 160 gramów tlenku siarki(VI).


Odpowiedź :

Zadanie 1.

Na₂O + H₂O → 2NaOH

MNaOH = 23 + 16 + 1 = 40 (g)     MNa₂O = 2 × 23 + 16 = 46 + 16 = 62 (g)

62 g Na₂O -------- 2 × 40 g NaOH

  x g Na₂O -------- 120 g NaOH

x = [tex]\frac{62*120}{2*40}[/tex] = [tex]\frac{7440}{80}[/tex] = 93 (g Na₂O)

Odp: Aby otrzymać 120 g NaOH należy użyć 93 g Na₂O.

Zadanie 2.

Mg + S → MgS

MMgS = 24 + 32 = 56 (g)

24 g Mg -------- 56 g MgS

  6 g Mg -------- x g MgS

x = [tex]\frac{56*6}{24}[/tex] = [tex]\frac{336}{24}[/tex] = 14 (g Mg)

Odp: W wyniku reakcji 6 g Mg powstanie 14 g MgS.

Zadanie 3.

2S + 3O₂ → 2SO₃

MSO₃ = 32 + 3 × 16 = 32 + 48 = 80 (g)

2 × 32 g S -------- 2 × 80 g SO₃

        x g S -------- 160 g SO₃

x = [tex]\frac{2*32*160}{2*80}[/tex] = [tex]\frac{10240}{160}[/tex] = 64 (g S)

Odp: Aby otrzymać 160 g SO₃ należy użyć 64 g S.

Go Studier: Inne Pytanie