👤

Zabawka do kąpieli ma objętość 800cm3 (sześciennych). Gdy pływa na powierzchni wody ,zanurzona jest tylko jedynie 0.1 objętości zabawki. jaki jest ciężar tej zabawki?
Proszę o odpowiedź i wytłumaczenie :>


Odpowiedź :

[tex]dane:\\V = 800 \ cm^{3} = 0,0008 \ m^{3}\\V_{z} = 0,1V = 0,1\cdot0,0008 \ m^{3} = 0,00008 \ m^{3}\\d = 1000\frac{kg}{m^{3}} \ - \ gestosc \ wody\\g = 10\frac{N}{kg}\\szukane:\\F_{g} = ?[/tex]

Rozwiązanie

Ciało pływa całkowicie lub częściowo zanurzone w wodzie, gdy siła wyporu Fw jest równa sile grawitacji Fg (ciężarowi ciała).

Korzystamy ze wzoru na siłę wyporu:

[tex]F_{w} = d\cdot g\cdot V_{z}\\\\F_{w} = 1000\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot0,00008 \ m^{3} = 0,8 \ N\\\\F_{g} = F_{w}\\\\F_{g} = 0,8 \ N[/tex]

Odp. Ciężar tej zabawki to 0,8 N.