👤

6. Na kiermaszu wyrobów ludowych można kupić
wiklinowe kosze po k zł za sztukę oraz koloro-
we wycinanki - małe po m zł, a duże po d zł.
Janek kupił 2 kosze i 3 małe wycinanki, a Ewa
kupiła 7 małych wycinanek i jedną dużą.
a) Ile zapłaci Janek, a ile Ewa?
b) Za dwa kosze zapłacimy więcej niż za trzy
duże wycinanki. Zapisz o ile więcej.​


Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

a)Kosze k zł

kolorowe wycinki :

male- m zł, duże d zł

Janek Ewa

2k:k 7m:m

k=2zł m=7zł

2x2zł=4zł 7x7zł=49zł

3m:m 1d:d

m=3zł d=1zł

3x3zł=9zł 49zł+1zł

4+9=13zł

b) 2x2zł=4zł

3x7zł=21zł

Więcdj zapłacimy za 3 duże wycinanki

Różnica wyniesie 14zł.

mam nadzieję,że dobrze :-)