👤

W 195 g wody rozpuszczono 5 g cukru. Oblicz stężenie procentowe roztworu

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zadania tego typu obliczam w sposób chemiczny. m(w) - masa rozpuszczalnika m(s) - masa substancji rozpuszczonej Dane : m(w) - 45 g m(s) - 5g Cel : Cp - stężenie procentowe. m(r) - masa roztworu m(r) = 45g + 5 g= 50 g 50 g (mr ) - 5 g (ms) 100g (mr) - x g (ms) x = ( 100g * 5g ) / 50g = 10 g Od. Stężenie procentowe wynosi 10 % Dlatego, że stężenie procentowe to ilość gramów substancji rozpuszczanej w 100 g roztworu. Czyli skoro w 50 g masy roztworu rozpuszczono 5 g, w takim razie w 100 g tego roztworu rozpuszczono by 10g. A skoro w 100 g - 10 g stężenie procentowe wynosi 10 %.

Wyjaśnienie:

Mam nadzieję że pomogłam. Liczę na naj!

Go Studier: Inne Pytanie