👤

Aby zrównoważyć ciężar zawieszonego ciała, na lewy koniec dźwigni musi działać siłą
a) 20N
b) 30 N
c) 120N
d) 180N
Po lewej stronie odległość wynosi 100cm od osi obrotu, a po prawej 50cm, ciężar ciała po prawej stronie wynosi 60N.
Prosze o dane i szukane oraz wynik


Odpowiedź :

[tex]dane:\\F_1 = 60 \ N\\r_1 = 100 \ cm = 1 \ m\\r_2 = 50 \ cm = 0,5 \ m\\szukane:\\F_2 = ?\\\\Rozwiazanie\\\\F_1\cdot r_1= F_2\cdot r_2 \ \ /:r_2\\\\F_2 = F_1\cdot\frac{r_1}{r_2}\\\\F_2 = 60 \ N\cdot\frac{1 \ m}{0,5 \ m}\\\\F_2 = 60 \ N\cdot2 = 120 \ N\\\\Odp. \ c)[/tex]