👤

Dwa jednakowe ciała, każde o masie m, oddziałują na siebie wzajemnie siłą grawitacji F. Odległość między środkami tych ciał wynosi r. Jak zmieni się siła grawitacji, gdy: a) jedno z ciał zastąpimy ciałem o dwukrotnie większej masie, b) oba ciała zastąpimy ciałami o pięciokrotnie większej masie, c) trzykrotnie zmniejszymy odległość między nimi.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]F=\frac{Gm_{1}m_{2} }{r^{2} } \\a) F_{1} = \frac{G2m_{1}m_{2} }{r^{2} } \\ \\F_{1} = 2F\\ b) F_{2} = \frac{G5m_{1}5m_{2} }{r^{2} } \\ \\ = \frac{G25m_{1}m_{2} }{r^{2} } \\ \\F_{2} = 25F\\\\c) F_{3} = \frac{Gm_{1}m_{2} }{\frac{1}{9} r^{2} } \\ \\ = \frac{9Gm_{1}m_{2} }{r^{2} } \\ \\\\F_{3} = 9F[/tex]

Wyjaśnienie:

czyli w a) siła dwukrotnie wzrosnie, w b) dwudziestopięciokrotnie wzrosnie, w c) dziewięciokrotnie wzrosnie

Go Studier: Inne Pytanie