👤

Cenę laptopa obniżono najpierw o 15%, a później o 150 zł. Po obu obniżkach laptop kosztuje 2400 zł.
Ile kosztował laptop?


Odpowiedź :

Zadanie dotyczy procentów lub też rozwiązywania równań z jedną niewiadomą.

Cena początkowa tego laptopa wynosiła 3000 zł.

Obliczenia poniżej.

Wprowadźmy następujące oznaczenia:

x - szukana cena początkowa laptopa

Wiemy, że cenę najpierw obniżono o 15%, czyli można zapisać, że cena wtedy wynosiła:

[tex]100\%x - 15\%x = 85\%x = \cfrac{85}{100}\ x = 0,85 x[/tex]

Później obniżono cenę o 150 zł, czyli poprawny jest poniższy zapis (cena po drugiej obniżce):

0,85 x - 150 zł

Wiemy z treści zadania, że po obu obniżkach latop kosztuje 2400 zł.

Układamy więc równanie:

[tex]0,85x - 150 = 2400| + 150\\\\0,85x = 2550 | : 0,85\\\\x = 3000[/tex]

Wniosek: Cena początkowa tego laptopa wynosiła 3000 zł.