tlenek wapnia- CaO
mCaO=40u+16u=56u
Stosunek masowy:
mCa:mO=40:16=5:2
Skład procentowy:
40u---x%
56u---100%
x=71,43%Ca
100%-71,43%=28,57%O
siarczek krzemu(IV)- SiS2
mSiS2=28u+2*32u=92u
Stosunek masowy:
mSi:mS=28:64=7:16
Skład procentowy:
28u---x%
92u---100%
x=30,43%Si
100%-30,43%=69,57%S
tlenek węgla(II)- CO
mCO=12u+16u=28u
Stosunek masowy:
mC:mO=12:16=3:4
Skład procentowy:
12u---x%
28u---100%
x=42,86%C
100%-42,86%=57,14%O
bromek żelaza(II)- FeBr2
mFeBr2=56u+2*80u=216u
Stosunek masowy:
mFe:mBr=56:160=7:20
Skład procentowy:
56u---x%
216u---100%
x=25,93%Fe
100%-25,93%=74,07%Br