👤

Filiżanka jest o 8 zł droższa od podstawki za podstawkę z filiżanką trzeba zapłacić 38 zł. jaka byla cena lazdego z produktów

Odpowiedź :

Równania - zadania tekstowe

x → cena podstawki

x + 8 zł → cena filiżanki

38 zł → cena zestawu (podstawa + filiżanka)

Układamy równanie:

x + x + 8 zł = 38 zł

2x = 38 zł - 8 zł

2x = 30 zł / : 2

x = 15 zł kosztuje podstawka

15 zł + 8 zł = 23 zł kosztuje filiżanka