👤

Właściciel sklepiku papierniczego kupił w hurtowni 240 ołówków i zapłacił za nie 180 zł. a) Ile takich ołówków można kupić w tej hurtowni za 300 zł? b) Ile trzeba zapłacić w tej hurtowni za 300 ołówków?
pls na szybko daje naj najlpiej proporcja ​


Odpowiedź :

a)

240 ołówków------180 zł

x ołówków------300 zł

x=(240·300)/180

x=72000/180

x=400 ołówków

======================

b)

240 ołówków------180 zł

300 ołówków-----x zł

x=(300·180)/240

x=54000/240

x=225 zł