👤

Samochód jedzie ze stałą prędkością v= 60 km/h siła napędzająca samochód wynosi F= 1000 N. Wskaż jaka jest wartość siły oporów ruchu.

Odpowiedź :

I zasad dynamiki Newtona.

Wartość sił oporów w ruchu samochodu wynosi 1000 N.

I zasada dynamiki uzasadnia jakie siły działają na ciało gdy porusza się ono ruchem jednostajnym.

Jeżeli na ciało działają siły wzajemnie się równoważące to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym.

W naszym przypadku samochód porusza się ruchem jednostajnym
a wartość siły napędzającej będzie równa sile oporów w ruchu, czyli

[tex]F_n=F_o=1000N[/tex]

Go Studier: Inne Pytanie