👤

Ze stołu spada strącona książka. Jej energia
A. kinetyczna maleje,
Bpotencjalna grawitacji jest stała,
C. mechaniczna rośnie,
D. potencjalna grawitacji maleje.


Cegła ma wymiary 25 × 12 × 6,5 cm. Nacisk jaki wywiera cegła na podłoże jest
A największy gdy leży na boku o wymiarach 25 x 12 cm,
B.
największy gdy leży na boku o wymiarach 12 x 6,5 cm,
C. największy gdy leży na boku o wymiarach 25 × 6,5 cm, 25
D. taki sam na każdym z boków.

Cztery nieruchome ciała zaczęły poruszać się pod wpływem wypadkowych sił o takich samych
wartościach. Po upływie 10 s największą prędkość uzyskało ciało o masie
A 50000 mg,
B 2000 g,
C. 750 g,
D. 1 kg


Odpowiedź :

Pytania wielokrotnego wyboru.  

1. Ze stołu spada strącona książka. Jej energia

D. potencjalna grawitacji maleje.

Ponieważ maleje wysokość względem podłoża:  [tex]E_p=mgh[/tex]

Niepoprawne odpowiedzi

A. kinetyczna maleje,  ponieważ prędkość rośnie to rośnie również energia kinetyczna

B. potencjalna grawitacji jest stała, ponieważ zmienia się wysokość to energia się również zmienia

C. mechaniczna rośnie, ponieważ energia mechaniczna jest sumą energii potencjalnej i kinetycznej, . Energia potencjalna maleje, energia kinetyczna rośnie.  

2. Cegła ma wymiary 25 × 12 × 6,5 cm. Nacisk jaki wywiera cegła na
   podłoże jest:

  D. taki sam na każdym z boków.

  Ponieważ nacisk jest równy ciężarowi cegły i jest on zawsze taki sam
  bez względu na jakim boku leży cegła.

3. Cztery nieruchome ciała zaczęły poruszać się pod wpływem wypadkowych sił o takich samych wartościach. Po upływie 10 s największą prędkość uzyskało ciało o masie:

Wartości sil działających na ciała są takie same, czas działania sił jest również taki sam czyli prędkość ciała zależy od jego masy

[tex]F=m*a=m*\frac{v}{t}/*t[/tex]

[tex]F*t=m*v/:m[/tex]

[tex]v=\frac{F*t}{m}[/tex]

Im mniejsza  masa ciała tym większa prędkość prędkość tego ciała

Należy ujednolicić jednostki w odpowiedziach:

[tex]A=50000mg=50000*\frac{1}{1000}g=50g[/tex]

[tex]B. 2000g[/tex]

[tex]C. 750g[/tex]

[tex]D. 1kg=1000g[/tex]

Największą prędkość uzyska ciało o masie:

[tex]A. 50000mg=50g[/tex]

Go Studier: Inne Pytanie