👤

Jaką ilość energii trzeba dostarczyć w wodzie o objętości 5 l i w temperaturze 20 °C
aby ogrzać ją do temperatury 100°c​


Odpowiedź :

Obliczanie ilości energii cieplnej.

Wodzie należy dostarczyć 1680 J = 1,68 MJ energii.

Ilość pobranej energii obliczamy ze wzoru:

[tex]E=Q=m*c_w*\Delta T[/tex]

Dane:

[tex]V=5l=5dm^3[/tex]  objętość wody

[tex]d=1000\frac{kg}{m^3}[/tex]   gęstość wody

[tex]t_1=20^0C[/tex]  temperatura początkowa wody

[tex]t_2=100^0C[/tex]  temperatura końcowa wody

[tex]\Delta T=100^0C-20^0C=80^0C[/tex] różnica temperatur

[tex]c_w=4200\frac{J}{kg*^0C}[/tex]

[tex]E\to szukane,[/tex] ilość dostarczonej energii

Obliczamy masę wody ze wzoru na gęstość

[tex]V=5dm^3=5*\frac{1}{1000}m^3=0,005m^3[/tex]

[tex]d=\frac{m}{V}/*V[/tex]

[tex]m=d*V[/tex]

[tex]m=1000\frac{kg}{m^3}*0,005m^3=5kg[/tex]

Obliczamy ilość pobranej energii:

[tex]E=m*c_w*\Delta T[/tex]

[tex]E=5kg*4200\frac{J}{kg*^0C}*80^0C[/tex]

[tex]E=1680000J=1680kJ=1,68MJ[/tex]