Odpowiedź :
Ruch falowy.
Okres fali wynosi 0,5 s
Częstotliwość fali wynosi 2 Hz.
Odległość między sąsiednimi grzbietami fali to długość fali.
Czas jednego pełnego drgania cząsteczek fali to okres drgań.
Liczba drgań wykonanych w czasie 1 s to częstotliwość drgań.
Dane:
[tex]\lambda=1,5m[/tex] długość fali
[tex]v=3\frac{m}{s}[/tex] prędkość fali
[tex]T,f\to szukane[/tex], okres i częstotliwość
Korzystamy ze wzoru na prędkość rozchodzenia się fali
[tex]v=\frac{\lambda}{T}[/tex]
Obliczamy okres
[tex]v=\frac{\lambda}{T}/*T[/tex]
[tex]v*T=\lambda/:v[/tex]
[tex]T=\frac{\lambda}{v}[/tex]
[tex]T=\frac{1,5m}{3\frac{m}{s} }=0,5s[/tex]
Obliczamy częstotliwość:
[tex]f=\frac{1}{T}[/tex]
[tex]f=\frac{1}{0,5s}=2Hz[/tex]