Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
masa wody, mw = 575g masa substancji rozpuszczonej, ms=?
Cp=8%
Rozwiązanie:
- Korzystamy ze wzoru na stężenie %:
Cp = ms*100%/mr
gdzie:
Cp- stężenie procentowe [%]
ms - masa substancji rozpuszczonej [g]
mr - masa roztworu [g]
mr = ms + mw
- Obliczmy ilość substancji rozpuszczonej, ms:
8% = ms *100%/(575 + ms) |:100%
0,08 = ms/(575 + ms)
ms = 0,08*(575 + ms)
ms = 46 + 0,08ms
ms - 0,08ms = 46
0,92ms = 46
ms = 50g
Odp. Rozpuszczono 50g siarczanu (VI) miedzi (II).