👤

Do naczynia w kształcie walca o promieniu 5cm napełnionego częściowo wodą wrzucono żelazny sześcian o krawędzi 1cm. O ile cm podniesie się poziom wody, jeśli sześcian zanurzył się całkowicie.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

r = 5 cm

V = π r²*h = π* 5²* h = 25π *h = 1

h = [tex]\frac{1}{25\pi }[/tex]  ≈[tex]\frac{1}{25*3,14}[/tex]   =  [tex]\frac{1}{ 78,5} = 0,0127[/tex]

Odp.   Poziom wody podniesie się o około 0,013 cm.

====================================================

Szczegółowe wyjaśnienie: