👤

W sklepie ky jabłek kosz tuje x zł a kg gruszek y zł zapisz wyrażenie które informuje ile należy zapłacić za kg jabłek i kg gruszek.

Odpowiedź :

Za 1 kg jabłek oraz 1 kg gruszek należy zapłacić razem (x+y) zł.

Działania na liczbach

W zadaniu mamy dane, że 1 kg jabłek kosztuje x złotych, natomiast 1 kg gruszek kosztuje y złotych.

Naszym zadaniem jest zapisanie wyrażenia, które określi ile musimy całkowicie zapłacić przy kupnie 1 kg jabłek oraz 1 kg gruszek.

Kupując 1 kg jabłek płacimy x złotych, do tego dokupujemy gruszki, które kosztują y złotych, aby obliczyć sumę jaką musimy przeznaczyć na te zakupy musimy zsumować cenę za 1 kg jabłek oraz cenę za 1 kg gruszek, dzięki czemu otrzymujemy:

Koszt zakupów = (x+y) złotych

Wniosek: Aby kupić 1 kg jabłek i 1 kg gruszek musimy zapłacić (x+y) złotych.