👤

1. Do każdej z podanych liczb dodaj
i od każdej odejmij liczbę zapisana na
szarym tle.
a
8
76 85 123
244 1041
b)
20
48 91 131 285 1547
c) 17
29 44 58 185
506
d)
120
350 527 900 1330 2010​.


Odpowiedź :

a)

  • 76+8=84
  • 76-8=68
  • 85+8=93
  • 85-8=77
  • 123+8=131
  • 123-8=115
  • 244+8=252
  • 244-8=236
  • 1041+8=1049
  • 1041-8=1033

b)

  • 48+20=68
  • 48-20=28
  • 91+20=111
  • 91-20=71
  • 131+20=151
  • 131-20=111
  • 285+20=305
  • 285-20=265
  • 1547+20=1567
  • 1547-20=1527

c)

  • 29+17=46
  • 29-17=12
  • 44+17=61
  • 44-17=27
  • 58+17=75
  • 58-17=41
  • 185+17=202
  • 185-17=168
  • 506+17=523
  • 506-17=489

d)

  • 350+120=470
  • 350-120=230
  • 527+120=647
  • 527-120=407
  • 900+120=1020
  • 900-120=780
  • 1330+120=1450
  • 1330-120=1210
  • 2010+120=2130
  • 2010-120=1890

Dodawanie i odejmowanie liczb.

Aby dodać dwie liczby całkowite o tych samych znakach, dodajemy ich wartości bezwzględne, a do wyniku dopisujemy znak, jaki mają liczby, my dodajemy i odejmujemy tylko liczby dodatnie, które mają znak +, ale plusa nie zapisujemy, ponieważ takie są zasady.

Wartość bezwzględna z liczby dodatniej, to ta sama liczba dodatnia.

Aby odjąć dwie liczby całkowite o tych samych znakach, odejmujemy ich wartości bezwzględne.

a) od każdej z podanych liczb dodajemy i odejmujemy 8.

76+8=84

76-8=68

85+8=93

85-8=77

123+8=131

123-8=115

244+8=252

244-8=236

1041+8=1049

1041-8=1033

b) od każdej z podanych liczb dodajemy i odejmujemy 20.

48+20=68

48-20=28

91+20=111

91-20=71

131+20=151

131-20=111

285+20=305

285-20=265

1547+20=1567

1547-20=1527

c) od każdej z podanych liczb dodajemy i odejmujemy 17.

29+17=46

29-17=12

44+17=61

44-17=27

58+17=75

58-17=41

185+17=202

185-17=168

506+17=523

506-17=489

d) od każdej z podanych liczb dodajemy i odejmujemy 120.

350+120=470

350-120=230

527+120=647

527-120=407

900+120=1020

900-120=780

1330+120=1450

1330-120=1210

2010+120=2130

2010-120=1890