Odpowiedź :
Zad. 1
[tex]0.3kg*28.50\frac{zl}{kg}+0.4kg*x=22.71zl\\8.55zl+0.4kg*x=22.71zl /-8.55zl\\0.4kg*x=14.16zl /*10\\4kg*x=141.60zl /:4kg\\x=35.40\frac{zl}{kg}[/tex]
Odp. 1kg szynki kosztowal 35.40zl
Zad. 2
[tex]100\%-25\%=75\%=\frac34\\\\\frac34x=180zl /*\frac43\\x=180zl*\frac43\\x=240zl[/tex]
Odp1. Wycieczka kosztowala 240zl.
[tex]\text{Zebrana kwota: } \frac14*240zl=60zl\\\text{Brakujaca kwota: } 180zl\\\\\frac{60}{180}=\frac13[/tex]
Odp2. Dotychczas zebrana kwota stanowi trzecia czesc brakujacej kwoty.
Zad. 3
[tex]\text{Sahara}: 9.3*10^6km^2\\\text{Polska: } 3.1*10^5km^2[/tex]
[tex]\frac{3.1*10^5}{9.3*10^6}=\frac{1}{3*10^1}=\frac13*\frac{1}{10^1}=0.(3)*10^{-1}=\underline{3.(3)*10^{-2}}[/tex]