👤

1. Pan Karol kupił 0,3 kg sera po 28,50 zł za 1kgoraz 40 dag szynki. Za wszystko zapłacił 22,71 zł. Ile kosztował 1 kg szynki?
2. Kasia zbiera pieniądze na wycieczkę. Uzbierała 25całej kwoty, musi jeszcze uzbierać 180 zł. Ile kosztowała wycieczka? Jaki ułamek brakującej kwoty stanowi dotychczaszebrana suma?
3. Pustynia Saharato ok. 9,3 ∙106km2, powierzchnia Polski to ok. 3,1 ∙105km2. Ile razy powierzchnia Polski jest mniejsza od powierzchni Sahary? Wynik przedstaw w postacinotacji wykładniczej. 6. .


Odpowiedź :

Zad. 1

[tex]0.3kg*28.50\frac{zl}{kg}+0.4kg*x=22.71zl\\8.55zl+0.4kg*x=22.71zl /-8.55zl\\0.4kg*x=14.16zl /*10\\4kg*x=141.60zl /:4kg\\x=35.40\frac{zl}{kg}[/tex]

Odp. 1kg szynki kosztowal 35.40zl

Zad. 2

[tex]100\%-25\%=75\%=\frac34\\\\\frac34x=180zl /*\frac43\\x=180zl*\frac43\\x=240zl[/tex]

Odp1. Wycieczka kosztowala 240zl.

[tex]\text{Zebrana kwota: } \frac14*240zl=60zl\\\text{Brakujaca kwota: } 180zl\\\\\frac{60}{180}=\frac13[/tex]

Odp2. Dotychczas zebrana kwota stanowi trzecia czesc brakujacej kwoty.

Zad. 3

[tex]\text{Sahara}: 9.3*10^6km^2\\\text{Polska: } 3.1*10^5km^2[/tex]

[tex]\frac{3.1*10^5}{9.3*10^6}=\frac{1}{3*10^1}=\frac13*\frac{1}{10^1}=0.(3)*10^{-1}=\underline{3.(3)*10^{-2}}[/tex]