👤

Rzemieślnik wykonał ozdobną lampkę, której klosz tworzą ściany boczne
prostopadłościanu. Na każdej ścianie klosza umieścił witraż w kształcie
deltoidu o przekątnych 2 dm i 12 cm. Koszt 1 dm² witrażu to 45 zł.
Koszt witraży stanowił 0,8 kosztu lampy. Ile kosztowała ta lampa?​



Odpowiedź :

Ta lampa kosztowała 270 złotych.

Obliczanie ceny całej lampy

Aby obliczyć koszt całej lampy, musimy skupić się na razie na zrobionych przez rzemieślnika witrażach. Wiemy, że witraże te umieścił na wszystkich ścianach bocznych prostopadłościanu - jest ich łącznie cztery (zobacz rysunek w załączniku). Witraże miały kształt deltoidu o przekątnych 2 dm i 12 cm. Obliczmy pole tego deltoidu:

[tex]p=\frac{e*f}{2}[/tex]

gdzie:

e - jedna przekątna,

f - druga przekątna

Zamieńmy 12 cm na decymetry. Wiemy, że 1 dm to 10 cm, więc 12 cm = 1,2 dm.

[tex]P=\frac{2*1,2}{2} = 1,2dm^{2}[/tex]

Jeden witraż miał pole 1,2 dm². Zatem cztery witraże na każdej ze ścian miały pole 4,8 dm².

Za 1 dm² witrażu trzeba było zapłacić 45 zł. Stwórzmy proporcje, aby dowiedzieć się ile trzeba będzie zapłacić za  4,8 dm²:

1 dm² - 45 zł

4,8 dm² - x

[tex]x=\frac{4,8*45}{1}=216\\[/tex]

Koszt 4,8 dm² witrażów to 216 zł.

Wiemy, że koszt witraży stanowił 80% ceny lampy. Zapiszmy proporcjami, gdzie 100% będzie oznaczać koszt całej lampy:

80% - 216

100% - x

[tex]x=\frac{100*216}{80}= 270[/tex]

Cena całej lampy to 270 zł.

Zobacz obrazek Rafmad99