👤

Oblicz wysokość pewnego tatrzańskiego szczytu, wiedząc że temperatura powietrza wynosi na nim 5°C, podczas gdy w Zakopanem ( 835 m n. P. M. ), termometry wskazują 19,5°C. Przyjmij gradient wilgotnoadiabatyczny. .

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

gradient wilgotnoadiabatyczny -> co  100 m temp. zmienia się  o 0,6°C

Zakopane 19,5°C 835 m n.p.m.

szczyt 5°C

różnica 19,5-5=14,5°C

14,5*0,6=8,7

8,7*100 =870  m

835+870=1705 m n.p.m.-----wysokość szczytu