👤

Zad 1 oblicz :
Załóżmy że podczas doświadczenia odczytano wskazania woltomierza U=12,5 V i amperomierza I=340 mA. Oblicz wartosc oporu R=. I mocy żarowki P=. W.


Odpowiedź :

Moc i opór żarówki w obwodzie prądu.

Opór żarówki wynosi:

[tex]R\approx36,8A[/tex]

Moc żarówki wynosi.

[tex]P=4.25W[/tex]

Przez żarówkę płynie prąd elektryczny o określonym natężeniu
i napięciu.

Napięcie prądu mierzymy woltomierzem.

Natężenie prądu mierzymy amperomierzem.

Iloraz napięcia do natężenia to opór elektryczny, oznaczamy go literką R

[tex]R=\frac{U}{I}[/tex]

Jednostką oporu jest 1 om, oznaczmy go literką : [tex]\Omega[/tex]

[tex]R=1[\frac{V}{A}]=1\Omega[/tex]

Moc żarówki obliczymy z wzoru:

[tex]P=U*I[/tex]

Jednostką mocy jest 1 wat

[tex]P=1[V*A]=W[/tex]

W oparciu o dane obliczamy:

Zamieniamy jednostką natężenia:

[tex]1A=1000mA[/tex]

[tex]1mA=\frac{1}{1000}A[/tex]

[tex]I=340mA=340*\frac{1}{1000}A =0,34A[/tex]       natężenie prądu

[tex]U=12,5V[/tex] napięcie prądu

[tex]R\to[/tex] opór elektryczny , należy obliczyć

[tex]P\to[/tex] moc żarówki , do obliczenia.

Obliczamy opór żarówki :

[tex]R=\frac{U}{I}[/tex]

[tex]R=\frac{12,5V}{0,34A }\approx36,8\Omega[/tex]

Obliczamy moc żarówki:

[tex]P=U*I[/tex]

[tex]P=12,5V*0,34A=4,25W[/tex]