👤

Pani Hania za rachunek za telefon z 15 %vatem płaci 82,80 zł. Ile placilaby za telefon, gdyby VAT obniżono do 5 %.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

82,80- 115%

x- 105%

105*82,80 :115= 8694 : 115= 75,60

Odp. Gdyby VAT obniżono do 5% , pani Hania zapłaciłaby za rachunek tel.  75 ,60 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

układamy proporcje, mnożymy na krzyż105*82,80i dzielimy przez 115,

te 115 to 100% + 15% VAT

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

x +15%x=82,80

x+0,15 x=82,80

1,15 x=82,80 /:1,15

x=72 zł netto

5%×72=0,05 ×72=3,60 zł

72+3,60=75,60 zł ----przy VAT 5%