👤

Zad. 1 (2p)
Na stole leży paczka o masie 60 dag. Oblicz:
a) ciężar paczki ( napisz wzór, dane , szukane). Przyjmij g= 10 N/kg
b) podaj cechy (sily cięzkości) (4) ktoś pomoże?​.


Odpowiedź :

Siła ciężkości.

Ciężar paczki wynosi: 6 N.

Na każde ciało znajdujące się w pobliżu Ziemi działa oddziaływanie grawitacyjne.
Ziemia przyciąga wszystkie ciała posiadające masę.

Siłę, z jaką Ziemia przyciąga ciała nazywamy siłą ciężkości albo ciężarem ciała.

Taką siłę obliczamy z wzoru:

[tex]F_c=m*g[/tex]

gdzie:

[tex]F_c\to[/tex] siła ciężkości

[tex]m\to[/tex] masa ciała

[tex]g\to[/tex] współczynnik grawitacji

Jednostką siły jest

[tex]F=1[kg*\frac{m}{s^2}]=1[N][/tex]

jednostką współczynnika grawitacji  jest:

[tex]g=1[\frac{m}{s^2}][/tex]

do obliczeń często stosujemy jednostkę,  

[tex]g=[\frac{N}{kg}]=[\frac{kg*\frac{m}{s^2} }{kg}]=[\frac{m}{s^2}][/tex]

Na podstawie danych obliczamy ciężar paczki, pamiętamy o zamianie jednostek:

[tex]m=60dag=60*\frac{1}{100}kg=0,6kg[/tex]

[tex]g=10\frac{N}{kg}[/tex]

[tex]F_c\to[/tex] należy obliczyć

[tex]F_c=0,6kg*10\frac{N}{kg}[/tex]

[tex]F_c=6N[/tex]

Podaj cechy siły ciężkości:

Siłą ciężkości   w naszym przypadku ma następujące cechy:

  • kierunek - pionowy,
  • zwrot - w dół, do środka Ziemi,
  • wartość - w naszym przypadku: 6 N
  • punkt przyłożenia siły - stół.