👤

Dziewczynka wciska koniec patyka w ziemię działając siłą wartości 40N Końcówka patyka ma powierzchnię 2 cm 2. Oblicz ciśnienie patyka na podłodze. Proszę na teraz.

Odpowiedź :

[tex]Dane:\\F = 40 \ N\\S = 2 \ cm^{2} = 0,0002 \ m^{2}\\1 \ Pa = \frac{1 \ N}{1 \ m^{2}}\\Szukane:\\p = ?[/tex]

Rozwiązanie

Ciśnienie to iloraz siły nacisku (parcia) i pola powierzchni, na którą działa ta siła.

[tex]p = \frac{F}{S}[/tex]

Podstawiamy wartości liczbowe:

[tex]p = \frac{40 \ N}{0,0002 \ m^{2}}\\\\\boxed{p = 200 \ 000 \ Pa = 200 \ kPa}\\\\(1 \ kPa = 1000 \ Pa)[/tex]

Odp. Ten patyk wywiera ciśnienie równe 200 kPa.