👤

5. Impuls światła z lasera wysłany w kierunku Księżyca odbił się od jego powierzchni i powrócił na Ziemię po czasie t = 2,533 s. Ile wynosi odległość Księżyca od Ziemi? Prędkość światła wynosi C= 3*10^8 m/s. ​.

Odpowiedź :

Odległość Księzyca od Ziemi wynosi:

[tex]s\approx3,8*10^5km[/tex]

Światło lasera to fala elektromagnetyczna poruszająca się
z prędkością światła:

[tex]v=c=3*10^8\frac{m}{s}[/tex]

Impuls świetlny pokonuje drogę do Księżyca, odbija się i wraca na Ziemię.

Obliczamy drogę jaką pokonuje impuls lasera:

[tex]t=2,533s[/tex]

[tex]v=c=3*10^8\frac{m}{s}[/tex]

[tex]v=\frac{s}{t}/*t[/tex]

[tex]s=v*t[/tex]

[tex]s=3*10^8\frac{m}{s}*2,533s[/tex]

[tex]s=7,599*10^8m[/tex]

Obliczamy odległość z Ziemi do Księżyca - ponieważ impuls pokonuje dwa razy tę samą drogę - wartość drogi dzielimy przez 2

[tex]s_1=\frac{7,599*10^8m}{2}[/tex]

[tex]s_1\approx3,779*10^8m\approx3,8*10^5km[/tex]