👤

Oblicz stężenie molowe wodnego roztworu kwasu siarkowego (VI) H2SO4 o stężeniu 60%, którego gęstość wynosi 1,5 g/cm^3.

Odpowiedź :

Odpowiedź:  9,18mol/dm3

wzór:  Cm=C%*dr/M *100% [mol/dm3]

dane:

C% =60%

d=1,5g/cm3=1500g/dm3

szukane:

MH2SO4= 2g/mol +32g/mol+64g/mol=98g/mol

Cm

wyliczenie;

            60%*1500g/dm3

Cm =  ---------------------------    = 9,18 mol/dm3

          98g/mol * 100%