Odpowiedź :
Masa wody wynosi 0,5kg.
Termodynamika
Przypomnijmy sobie wzór z działu termodynamiki, który pozwoli nam na obliczenie masy wody:
[tex]Q=mc\Delta T[/tex]
gdzie:
- [tex]Q[/tex] - ilość ciepła dostarczona substancji do ogrzania się o [tex]\Delta T[/tex] stopni,
- [tex]m[/tex] - masa ogrzewanej substancji,
- [tex]c[/tex] - ciepło właściwe ogrzewanej substancji,
- [tex]\Delta T[/tex] - przyrost temperatury substancji (najczęściej przez [tex]\Delta t[/tex] oznaczamy przyrost temperatury w stopniach Celsjusza, a przez [tex]\Delta T[/tex] - w Kelvinach).
Wzór ten informuje nas, ile ciepła [tex]Q[/tex] należy dostarczyć pewnej substancji o masie [tex]m[/tex] i cieple właściwym [tex]c[/tex], aby ogrzać ją o [tex]\Delta T[/tex] stopni.
Dane z zadania:
- [tex]21kJ=21000J[/tex] - ilość pobranego ciepła przez wodę,
- [tex]\Delta T = 10K[/tex] - wzrost temperatury.
Ponadto musimy przypomnieć sobie ciepło właściwe wody - wynosi ono [tex]c=4200\frac{J}{kg*K}[/tex].
Przekształcimy powyższy wzór tak, aby wyliczyć z niego masę:
[tex]m=\frac{Q}{c\Delta T}[/tex].
Możemy podstawiać dane z zadania:
[tex]m=\frac{21000}{4200*10}=\frac{21}{42}=0,5kg[/tex].
Masa wody wynosiła 0,5kg.