👤

Pomoże ktoś?
Zadanie 3 a) Silnik pewnego urządzenia wykonał pracę 70 kJ w czasie 100 s. Oblicz moc tego silnika. b) W jakim czasie silnik o mocy 2,5 kW wykona pracę 450 kJ? c)* Oblicz moc silnika samochodu, który jadąc z prędkością 72 km/h, pokonuje opory ruchu równe 2kN. d)* Koń ciągnie wóz ze stałą prędkością równa 1,5 m/s, działając siłą 400 N. Jaka pracę wykona ten koń w czasie 2 godzin?


Odpowiedź :

zad. 3

W = 70 kJ = 70 000 J

t = 100 s

---------------------------------

P = ?

W = P*t

P = W/t = 70 000J/100s = 700 W

P = 700 W

b)

P = 2,5 kW = 2 500 W

W = 450 kJ = 450 000 J

--------------------------------------

t = ?

t = W/P = 450000J/2500W = 180 s

t = 180 s

c)

v = 72 km/h = 20 m/s

F = 2 kN = 2 000 N

----------------------------

P = ?

P = F*v = 2000N*20m/s = 40 000 W = 40 kW

P = 40 kW

d)

v = 1,5 m/s

F = 400 N

t = 2 h = 2*3600s = 7 200 s

------------------------------------------

W = ?

P  =F*s = 400N*1,5m/s = 600 W

W = P*t = 600W*7200s = 4 320 000 J = 4,32 MJ

W = 4,32 MJ