👤

Jabłko, baton i czekolada kosztują razem 8 złoty. Baton jest 2 razy droższy od jabłka. Czekolada jest o 5 złoty droższa od jabłka. Napisz równanie i rozwiąż, ile kosztują te produkty.

Całe działania pls


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x+ 2*x + 5+x= 8

x+2x+5+x=8

       4x=8 -5

    4x=3 /:4

     x= 3/4= 0,75 zł

   

Jabłko  kosztuje 0,75 zł.

2*0,75=  1,50z/l

  Baton kosztuje1,50 z.l zł.

50,75= 5,75 z/l

  Czekolada kosztuje 5,75  zł.

sprawdzenie:

    0,75 zł + 1,50  zł + 5,75 zł= 8  zł

                        8zł=8 zł

                          L=P

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

jabłko: x

baton: x2

czekolada: x+5

czyli wszystko razem
x+x2+(x+5)=8

teraz dodajemy x a 5 przekładamy na prawą stronę i zamieniamy znaki
czyli:

4x=8-5

4x=3

x=0.75

dzięki temu że określiliśmy x możemy stwierdzić że
jabłko: 0.75 zł
baton: 2*0.75=1.50 zł

czekolada: 0.75+5 = 5.75

liczę na naj ;)