👤

Oblicz masę w gramach:
a) 1,5 mola glukozy C6H12O6
b) 2 mole MgO
c) 1 mol Al(NO3)3
d) 2 mole CaO
e) 1,5 mola H2SO4
f) 1 mol Fe2(SO4) 3​


Odpowiedź :

Licząc podpunkty będziemy korzystać z przekształconego wzoru na ilość moli:

[tex]n=\frac{m_s}{M}\\m_s= n*M[/tex]

[tex]n[/tex]- ilość moli substancji

[tex]m_s[/tex]- masa substancji wyrażona w gramach

[tex]M[/tex]- masa molowa substancji [[tex]\frac{g}{mol}[/tex]]

Każdy podpunkt będziemy zaczynali od liczenia masy molowej danej substancji.

a) glukoza

[tex]M_C_6_H_1_2_O_6= 180\ \frac{g}{mol}[/tex]

[tex]m_s= 1,5\ mola\ * 180\ \frac{g}{mol}=270\ \frac{g}{mol}[/tex]

b) [tex]MgO[/tex]

[tex]M_M_g_O= 40\ \frac{g}{mol}[/tex]

[tex]m_s=2\ mole\ * 40\ \frac{g}{mol}= 80\ \frac{g}{mol}[/tex]

c)

[tex]Al(NO_3)_3[/tex]

[tex]M_A_l_(_N_O_3_)_3= 213\ \frac{g}{mol}[/tex]

[tex]m_s= 1\ mol\ *\ 213\ \frac{g}{mol}= 213\ g[/tex]

d) [tex]CaO[/tex]

[tex]M_C_a_O= 56\ \frac{g}{mol}[/tex]

[tex]m_s= 2\ mole\ *\ 56\ \frac{g}{mol} = 112\ g[/tex]

e) [tex]H_2SO_4[/tex]

[tex]M_H_2_S_O_4= 98\ \frac{g}{mol}[/tex]

[tex]m_s= 1,5\ mola\ *\ 98\ \frac{g}{mol}= 147\ g[/tex]

f) [tex]Fe_2(SO_4)_3[/tex]

[tex]M_F_e_2_(_S_O_4_)_3= 400\ \frac{g}{mol}[/tex]

[tex]m_s=1\ mol\ * \ 400\ g=400\ g[/tex]